Hamilelikte Cilt ve Vücut Bakımı Rutinleri

Hamilelikte Cilt ve Vücut Bakımı Rutinleri

Hamilelik döneminde vücut bakımı önemlidir çünkü hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişiklikler nedeniyle bazı konularda daha fazla özen gösterilmesi gerekebilir. Vücudun büyümesi ve buna bağlı olarak cilt yüzeyinin nemini ve elastikliğini kaybetmesi durumu, özellikle karın bölgesinde çatlaklar oluşmasına neden olabilir.

Çatlaklar kesinlikle tamamen yok edilmesi gereken antipatik bir görüntü değildir. Fakat bazı anne adaylarını yine de rahatsız edebilir. Eğer aşağıdaki adımları hamilelik döneminde uygulayabilirseniz, çatlak görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Duşta nemlendirici ürünler kullanmak: Duş esnasında nemlendirici ürünler kullanmak, vücudun normalden 2 kat daha fazla nemli olmasını sağlar. Bu nedenle nemlendiricili duş jelleri öneririz.

Vücut nemlendirme: Hamilelik sırasında vücut nemlendirme önemlidir çünkü hamilelik sırasında vücut nem oranı değişebilir ve cildin kurumasına neden olabilir. Hamilelik döneminde nemlendirici kullanımı cilt nem oranını dengede tutacaktır. Hamileliğin başından itibaren günde en az 3 kere çatlak oluşmasını istemediğiniz bölgeleri nemlendirin.

Vücut masajı: Hamilelik döneminde vücut masajı rahatlatıcı bir etki yaratır ve aynı zamanda cilt nem oranını dengede tutar.

Güzel bir uyku: Hamilelik döneminde düzenli ve iyi bir uyku çok önemlidir. İyi bir uyku, vücut için ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağlar ve aynı zamanda stresi azaltır.

Sağlıklı bir beslenme: Hamilelik sırasında doğru miktarda ve doğru yiyecekleri tüketmek vücut ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Fiziksel aktivite: Bu dönemde düzenli fiziksel aktivite önemlidir. Hamilelik sırasında düzenli olarak yapılabilecek hafif egzersizler, vücudu güçlendirir ve aynı zamanda stresi azaltır. Ancak hamilelik döneminde yapılacak egzersizlerin doktorunuz tarafından onaylanması önemlidir.

Etiketler: sağlık, bakım, güzellik
Ağustos 05, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR