Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Bitkisel Yağ Önerileri

Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Bitkisel Yağ Önerileri

Acıbadem yağı; Kurumuş ve çatlamış ciltleri, eski güzelliğine kavuşturur. Kış aylarında cildi nemlendirmek için kullanılır. Makyaj öncesi cildi hazırlamak ve makyaj sonrası cildi temizlemek için kullanılır.

Buğday yağı; Ciltteki lekeleri, doğum izlerini ve güneş ışınlarının verdiği zararla oluşan lekeleri giderir. Hücreleri yenileyici özelliğe sahip olduğu için kırışıklıkları da giderir. Aynı zamanda yıpranmış saçlara canlılık kazandırır. Günde bir çay kaşığı kadar cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Ceviz yağı – Badem Yağı;  Ceviz ve badem yağı, kuru cilt tipleri için çok faydalıdır. Cildin kaybolmuş nemini geri kazandırır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında saç köklerini besleyerek saçın uzama sürecini hızlandırır ve güçlendirir.  Ceviz yağı, tıpkı badem yağı gibi cildi besleyici özelliğe sahiptir. Bir çok kremin içeriğinde badem yağı gibi ceviz yağı da bulunur.

Çörek otu yağı; Çörek otu yağı en güçlü doğal nemlendiricilerden biridir, cildi derinlemesine ve kalıcı olarak nemlendirir. kurumasını önler. Çörek otu yağında bulunan besleyici etkiler hasar görmüş cildi onarmaya ve yenilemeye yardımcı olur. Ayrıca çörek otu yağı sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. Çörek otu yağını sivilcelerden kurtulmak için şöyle kullanabilirsiniz; Her sabah aç karna 1 çay kaşığı çörek otu yağı için, ayrıca akşam yatmadan önce temiz cildinize masaj yaparak çörek otu yağı sürün.

Defne gar yağı; Doğal bir yağ molekülü olan defne yağı, çok zengin nemlendirici özelliği sayesinde cildi ve saçı nemlendirmekte, doğal nemini korumasında ve cilt yaşlanmasını geciktirmekte çok etkilidir. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleri, el, ayak kuruması çatlamaları için defne yağı en etkili yardımcılardan birisidir. Cilt ve saç sağlığının yanı sıra, vücutta iltihap ve enfeksiyon oluşumunu engellemesi, zararlı bakterileri öldürmesi, mide ve bağırsak sorunlarını önlemesi gibi pek çok yararı için defne yağı tüketebilir, kullanabilirsiniz.

Fındık yağı; Özellikle kuru ve yıpranmış ciltlere iyi gelir. Ciltte meydana gelen çatlakları giderilmesine yardımcı olur. Selülit tedavisinde ve doğum sonrası oluşan karın sarkmalarını gidermek için kullanılır. Varislere ve saçkırana iyi gelir.

Gliserin yağı; Cildi besler ve yumuşamasını sağlar. Ciltte, ani kilo kayıplarıyla ve belli bir yaştan sonra oluşan çatlakları gidermek için çok faydalıdır. Romatizma ağrılarını giderici özelliğe sahiptir. Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Havuç yağı; Ciltteki tahrişi önler, çatlamış ve kurumuş bölgelerin onarılmasında etkilidir. Kırışıklıkları önler ve cilt lekelerini azaltmada yardımcıdır. Güneşe fazla maruz kalmış bir cilt üzerinde kullanılırsa güneşin zararlı etkilerini azaltmada yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı; Bulantı ve kusmaları önleyici etkisi vardır. İltihaplanmaya karşı etkilidir. Eklem ve kas ağrılarını önler. Fiziksel yorgunluğu büyük oranda azaltır. Saç dökülmelerini önler. Ancak gebelik döneminde kullanılmamalıdır.

Jojoba yağı; Yanık, sivilce sorunu olan ve yıpranmış ciltler için tavsiye edilir. Saç köklerini besler, canlılık kazandırır ve saçın uzama sürecini hızlandırır. Kepeklenmeyi de önler. Selülit tedavisinde ve iltihaplı egzamalarda kullanılır.

Kantaron yağı; Kantaron yağının düzenli kullanımla ciltteki renk farklılıklarını dengelediği bilinir. Cildin rengini açmaz ama deri hücrelerinin onarımını yaparak, kırışıklıkları azaltarak, cildin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm almasını sağlayarak bu izlenimi yaratır.

Kakao yağı; Hamilelik sonrasında ve ani kilo kayıpları sonrasında oluşan çatlakları gidermek için kullanılır. Ciltte oluşan pullanmayı önler. Dudak çatlaklarına iyi gelir. Aynı zamanda güneşe çıkmadan önce bir miktar sürerseniz, bronzlaştırır ancak sürekli kullanımlarda zararlı olabilir.

Etiketler: cilt, sağlık, güzellik
Ağustos 05, 2022
Listeye dön